Byla to sladká senzace, která pobláznila celý svět. Dubajská čokoláda! Luxusní, exotická, údajně nejlepší na trhu. Jenže teď přichází tvrdé vystřízlivění – a možná i žaludeční potíže. Laboratoře totiž odhalily šokující pravdu: v mnoha těchto „prémiových“ čokoládách se skrývají nebezpečné mykotoxiny, plísně a bakterie, které mohou vážně ohrozit zdraví!
Dubajské čokoládě se bortí pevná pozice na trhu. Pokud se totiž prokážou pochybení výrobců, namísto zářné budoucnosti a ještě většího rozmachu, přijde masivní odliv zákazníků. Už nyní po prvotních závěrech z velkého testování, je patrné, že někteří lidé ztrácí zájem.
Potravinářská inspekce v Německu totiž nechala otestovat 103 vzorků různých dodavatelů, kterými jsou kromě Dubaje i další země tzv. třetího světa. Jde například o Turecko, Jordánsko, stejně jako ostatní země Saudské Arábie. Drtivá většina vzorků neprošla ani základními bezpečnostními normami!
Toxická hrozba
„Mykotoxiny, což jsou zdraví nebezpečné plísně, jsme našli ve 13 procentech testovaných čokolád,“ řekl pro BILD Wilhelm Deitermann, mluvčí německého úřadu pro ochranu spotřebitele. Co to znamená? Jednoduše řečeno – lidé si místo luxusní pochoutky kupovali sladký jed.
A to není všechno! V některých případech se v čokoládě našly i bakterie způsobující vážné infekce. Čtyři procenta vzorků obsahovala nebezpečné enterobakterie, které mohou vést k otravám jídlem. Jinde inspektoři objevili alergeny, které výrobci „zapomněli“ uvést na obalech. A to je obrovský problém – pro alergiky může být taková neoznačená složka doslova životu nebezpečná!
Nebezpečný „luxus“
Aby toho nebylo málo, laboratorní testy potvrdily i další nepěkné praktiky. Některé čokolády měly místo pravého kakaového másla levné náhražky. Jinde zase chyběly základní suroviny – třeba v mléčné čokoládě nebyl vůbec žádný mléčný tuk! „Už dlouho jsme neviděli tak rozsáhlé podvody s čokoládou,“ konstatoval Deitermann.
Konec sladké iluze?
Dubajská čokoláda se těšila obrovské popularitě – lidé na ni stáli hodinové fronty a byli ochotni zaplatit nehorázné sumy. Teď ale místo gurmánského zážitku přichází znechucení. Na kontrolní akce se navíc chystají i další státy Evropské unie. Pokud se nechvalné výsledky zopakují, Dubajská čokoláda o svou výsostnou pověst patrně dočista přijde.
Zdroj: Autorský text, Bild, Food and Wine